Aportování psa-část III. Na co si dát pozor

Při počátečním nácviku předměty neměníme, ale používáme jen jednoho předmětu, a to tak dlouho, až si na tento předmět pes zvykne. Pak postupně přecházíme na používání jiných různých předmětů, a to takových, se kterými se pes při praktickém výkonu služby může setkat, například: rukavice, čepici, botu, peněženku, pouzdro na klíče, hřeben, svinuté sako, šálu apod.

Není tedy správné zaměřit se jen na donášení dřevěné činky, která slouží k tomuto účelu. Při nácviku u mláděte nepoužíváme kovových předmětů, ale ani u dospělého psa nikdy nepoužíváme jako předmětu kamene, což by mohlo mít za následek značné poškození chrupu.

V období, kdy dochází u mláděte k výměně chrupu, je lépe s nácvikem nepokračovat, neboť při uchopení předmětu by mohlo dojít ke způsobení bolesti, mládě by o předmět ztratilo zájem a veškeré dosud vynaložené úsilí psovodem by bylo do značné míry narušeno. V takovém případě je nutno začít znova od počátku, někdy to dá však hodně práce, ale může se i stát, že pes takový předmět, se kterým mu byla způsobena bolest již nikdy nevezme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *